aktuality

aktuality

Adieu Mozart

Nový dokumentární film věnovaný W. A. Mozartovi a Praze

Obrázek z dokumentu Obrázek z dokumentu Obrázek z dokumentu Obrázek z dokumentu Obrázek z dokumentu Obrázek z dokumentu Obrázek z dokumentu

Film plný autentických detailů, atraktivních prostředí a úžasné hudby je víc než dokument. Je to hořící plamen, strhující vyprávění, které představuje méně známou uměleckou i životní etapu hudebního génia, který z pražského pódia nadšeně volal: „Moji Pražané mi rozumějí!“

Silný a emotivní příběh vypráví Mozartova přítelkyně, hvězda evropského koncertního nebe, Josefina Dušková.

Josefina Dušková stála za pozváním Mozarta do Prahy.

Praha roku 1787 přivítala Mozarta opravdu velkolepě. On sám o tom napsal: „Tady se nemluví o ničem jiném než o Figarovi, nehraje se, netroubí, nezpívá a nehvízdá nic než Figaro, nechodí se na jinou operu než na Figara!“

V Praze Mozart osobně dirigoval ve Stavovském divadle premiéru Symfonie D dur, která jako "Pražská" vstoupila do hudebních dějin.

Josefina Dušková byla také u zrodu Dona Giovanniho, v jejím letohrádku Bertramka vzniklo v noci před premiérou 292 legendárních taktů předehry této opery oper. Premiéra se setkala s mimořádným úspěchem.

U příležitosti korunovace Leopolda II. zde měla premiéru opera La Clemenza di Tito.

Vztah Mozarta a Josefiny byl korunován árií, kterou skladatel pěvkyni věnoval: Bella mia fiamma, addio - Sbohem, můj krásný plameni.

Jako jediné město se Praha s Mozartem po jeho smrti důstojně rozloučila. Mozartovu památku přišlo uctít na čtyři tisíce Pražanů.

Autor scénáře Zdeněk Mahler je renomovaný muzikolog a publicista, který se rovněž podílel na filmu Miloše Formana Amadeus.

Pro režiséra Martina Suchánka je tento film pokračováním úspěšné spolupráce s BVA, pro kterou již natočil mezinárodně uznávané dokumenty Antonín Dvořák – Deo Gratias, Ecce Homo Bedřich Smetana a Václav Talich – Sebevědomí a pokora.

Scénář: Zdeněk Mahler
Režie: Martin Suchánek
Kamera: Richard Špůr
Délka: 47 min.

 

Stáhnout ukázky ze scénáře [PDF, 1.3 MB]

Stáhnout ukázku z dokumentu: Nízká kvalita [WMV, 19.5 MB], Vysoká kvalita [WMV, 36 MB]