aktuality

aktuality

Verdi Gala

Kongresové Centrum Praha – Kongresový sál

10. prosince 2009, 19.30 hod

 

Verdi GalaGiuseppe Verdi. Italský skladatel, jedna z nesmrtelných postav světové operní tvorby a bezesporu nejpopulárnější italský operní skladatel. Navázal na tradiční formu italské opery, spojil její hlavní rysy, dramatičnost a melodičnost a stal se dovršitelem jejího vývoje. Debutoval operou Oberto (1839) v milánské Scale, rozhodující úspěch však zaznamenala opera Nabucco (1842). S ohromující rychlostí a virtuozitou složil v období 1839-1850 opery Lombarďané, Macbeth, Korzár, Johanka z Arku a další, jasně hovořící k italské současnosti. Do čela operních tvůrců jej však postavily teprve tři další opery Rigolleto (1851), Traviata a Trubadúr (1853), spojující libozvučnost italského operního zpěvu (bel canto) s výrazovým realismem. Následovaly Sicilské nešpory, Maškaráda, Don Carlos aj. (1850-1870) a k slavnostnímu otevření Suezského průplavu objednaná a zkomponovaná Aida (1871). Po slavné Aidě se stárnoucí tvůrce na delší dobu odmlčel a zabýval se úpravami svých starších děl. Koncem života vytvořil ještě dvě opery na shakespearovské předlohy Othello a Falstaff. K dalším významným dílům patří Rekviem, Te Deum, Stabat Mater. Koncert Verdi Gala nabídne po dlouhé době výběr těch nejznámějších sborových scén, které se stanou pro posluchače nezapomenutelným setkáním s tvorbou tohoto slavného skladatele v podání sto členného sboru a symfonického orchestru.

Účinkující:

Symfonický orchestr Českého rozhlasu

Symfonický orchestr Českého rozhlasu Symfonický orchestr Českého rozhlasu byl založen v roce 1926. Za jeho dirigentským pultem stály v minulosti nejen velké osobnosti české hudební scény jako byli Václav Talich, Karel Ančerl, Václav Neumann, Libor Pešek, ale i hosté ze zahraničí, mezi jinými Charles Munch, Franz Konwitschny, Hermann Scherchen, Genadij Rožděstvenskij, Serge Baudo, Leif Segerstam, Sir Charles Mackerras, Tadeusz Strugala. Své skladby provedli s rozhlasovými symfoniky Sergej Prokofjev, Ottorino Respighi, Arthur Honegger, Aram Chačaturjan a Krzysztof Penderecki. SOČR hostoval v řadě zemí Evropy i zámoří, například v Německu, Itálii, Rakousku, Španělsku, Turecku, Švýcarsku, Francii, Řecku, Anglii, Japonsku, Jižní Koreji, Číně a Taiwanu nebo v USA. Výsledkem bohaté nahrávací činnosti Symfonického orchestru Českého rozhlasu je několik desítek CD pro přední společnosti, jakými jsou Supraphon, Pony Canyon, Radioservis a další. Významného ocenění se SOČRu dostalo v lednu roku 1996 od světové hudební kritiky na MIDEM Classic v Cannes, kde získala nahrávka klavírních koncertů Ervína Schulhoffa s klavíristou Janem Simonem a dirigentem Vladimírem Válkem pro firmu Supraphon "Cannes Classical Award 95".

Vladimír Válek

Vladimír Válek Vladimír Válek zahájil svoji kariéru v roce 1975 jako dirigent Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK (do roku 1987). V roce 1985 se ujal místa šéfdirigenta Symfonického orchestru Českého rozhlasu a v této funkci působí dodnes. Od roku 1996 zastává rovněž post dirigenta České filharmonie. V sezóně 2002/03 byl jmenován hlavním hostujícím dirigentem orchestru Osaka Symphoniker, od sezóny 2004/05 je zároveň šéfdirigentem Slovenské filharmonie. V čele jmenovaných těles vystoupil Vladimír Válek v mnoha světových metropolích (Amsterdam, Berlín, Bonn, Brusel, Káhira, Kodaň, Londýn, Madrid, Moskva, New York, Paříž, Peking, Salcburk, Šanghaj, Singapur, Soul, Tel Aviv, Tokio, Vídeň, Curych). Vedle uvedených angažmá je umělec pravidelným hostem u významných světových symfonických orchestrů. Za všechny připomeňme Izraelskou filharmonii, MDR orchestr Lipsko, vídeňské Tonkünstler a orchestr ORF, Japan Philharmonic Orchestra, Yomiuri Symphony Orchestra či National Taiwan Symphony Orchestra. Na svém kontě má Vladimír Válek přes tisíc nahrávek pro rozhlasové stanice Praha, Vídeň, Lipsko, Hilversum, Záhřeb. Je zván k vystoupením na mezinárodních festivalech mj. v Linci, Aténách, Istanbulu, Wroclavi, Montreaux, Lucernu (zde v roce 1990 dirigoval na společném koncertě s Rafaelem Kubelíkem). Pravidelně hostuje na Pražském jaru, Bratislavských hudebních slavnostech aj. Diskografie Vladimíra Válka obsahuje přes sto titulů pro firmy Pony Canyon, Harmonia Mundi, Supraphon, Radioservis. Jeho nahrávka klavírních koncertů Ervína Schulhoffa se sólistou Janem Simonem a rozhlasovými symfoniky získala cenu světové hudební kritiky na MIDEM Classic v Cannes 1996 (Cannes Classical Award). K nejvýraznějším nahrávacím projektům z posledního období patří komplety symfonií Antonína Dvořáka a Petra Iljiče Čajkovského – v podání SOČRu a jeho šéfdirigenta je vydala společnost Supraphon.

Český filharmonický sbor Brno

Český filharmonický sbor Brno vznikl v roce 1990 a patří dnes k nejlepším a nejvyhledávanějším profesionálním tělesům v Evropě. Sbor se zaměřuje především na oratorní, kantátový a v poslední době i operní repertoár všech období. Jeho vzrůstající umělecká kvalita se odráží i na stále bohatší koncertní činnosti u nás i v zahraničí (cca 90 koncertů ročně).

Sbor spolupracuje se všemi českými a mnoha zahraničními orchestry a dirigenty (např. Petr Altrichter, Jiří Bělohlávek, Leoš Svárovský, Sir Charles Mackerras, Leopold Hager, Charles Dutoit, Sir Roger Norrington, Enoch zu Guttenberg, Mario Venzago, Hugh Wolff, Marc Soustrot, Jean-Claude Casadesus, Aldo Ceccato, Georg Schmöhe, Rafael Frühbeck de Burgos, Gerd Albrecht, Lawrence Foster, Zubin Mehta, Nikolaus Harnoncourt, Kurt Masur, Isaac Karabschevsky, Roman Kofman, Dennis Russel Davies, Vladimír Válek, Marek Janowski, Yuri Simonov, Zdeněk Mácal a další).

Je také pravidelným hostem mezinárodních festivalů a koncertů ve Vídni, Linci, Mnichově, Luzernu, Basileji, Frankfurtu, Londýně-BBC Proms, Eberbachu u Wiesbadenu, Lübecku, Pasově, Miláně, Římě, Vatikánu, Paříži, Rennes, Nantes, Angers, Norimberku, Drážďanech, Oviedu, stejně jako v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Litomyšli, Českých Budějovicích, Českém Krumlově atd.

Sbor nahrál řadu CD pro významná česká i evropská vydavatelství (PANTON, Supraphon, Farao, KOCH International, Sony Classical, Ultraphon, Arco Diva, Chesky-Records New York, Pronto, Antiphona, PAN Classics, Musikproduktion Dabringhaus, Discantica a další).

Sbor získal v široké mezinárodní konkurenci (3000 přihlášených nahrávek) dvě prestižní německé ceny ECHO KLASSIK 2007- titul "Soubor roku 2007" za nahrávku Duchovních motet A.Brucknera a titul "Nahrávka roku 2007" za oratorium Fr. Liszta: Christus.

Český filharmonický sbor Brno