aktuality

aktuality

Aleš Briscein

Aleš Briscein

Tenor
Host opery Národního divadla

Aleš Briscein původně vystudoval hru na klarinet a saxofon a poté operní zpěv na Pražské konzervatoři. V roce 1995 začal vystupovat ve Státní opeře Praha a v krátké době zde nastudoval několik rolí lyrického oboru (Tamino v Mozartově Kouzelné flétně, Ferrando v Così fan tutte, Almaviva v Rossiniho Lazebníku sevillském, Narciso v Rossiniho Turku v Itálii, Jeník ve Smetanově Prodané nevěstě, Alfredo ve Verdiho opeře La Traviata, Kudrjáš v Janáčkově Kátě Kabanové atd.) Je stálým hostem opery Národního divadla v Praze (Prodaná nevěsta, Don Giovanni, La Traviata, Její pastorkyňa) i Státní opery Praha.

Účinkoval na prestižních festivalech jako Edinburgh International Festival, Pražské jaro aj., spolupracuje s významnými orchestry jako jsou Česká filharmonie, Skotský královský národní orchestr atd. Na Pražském jaru v roce 2002 zpíval ve světové premiéře hlavní tenorový part Jonathana v oratoriu Sylvie Bodorové Juda Makabejský.

Pro společnost Decca natočil CD opery Pavla Haase Šarlatán.

Na turné po Japonsku v roce 1999 se představil jako Tamino v Kouzelné flétně a o rok později jako Kudrjáš v Kátě Kabanové při premiéře této opery společně s Tokijskou filharmonií, která si jej vybrala pro provedení Janáčkovy opery Z mrtvého domu v roce 2003. Ve stejném roce zpíval s velkým úspěchem v Massenetově Manon v kanadském Vancouveru a v Donizettiho Donu Pasqualovi na Kypru. V říjnu 2004 zahájil dlouhodobou spolupráci s Pařížskou národní operou (R. Strauss - Ariadna na Naxu, Růžový kavalír, Elektra, Janáček - Z mrtvého domu, Věc Makropulos, Verdi - La Traviata, Stravinskij – Život prostopášníka). Má za sebou velkou řadu pěveckých vystoupení u nás i v zahraničí (Německo, Rakousko, Švýcarsko, Itálie, Anglie, Španělsko, USA, Japonsko). Mezi jeho nejnovější vystoupení patří Princ (Dvořák – Rusalka) ve vídeňské Volksoper a Kudrjáš (Janáček - Káťa Kabanová) v Opéra National de Paris.

V roce 2011 bude zpívat např. na festivalu v Salzburku (Janek v Janáčkově Věci Makropulos) a v Národním divadle v Praze jako Belmonte (Mozart – Únos ze serailu).