aktuality

aktuality

ORFEO ED EURIDICE

ORFEO ED EURIDICE

Film natočený v Barokním divadle v Českém Krumlově, 2013

Co může být lepší příležitostí k představení mimořádného talentu kontratenora Bejuna Mehty, než natáčení opery v Barokním divadle v Českém Krumlově, v divadle, přestavěném v roce 1768 a v nedávné době znovu zrekonstruovaném. Divadlo s originální a funkční mašinérií, dekoracemi, kostýmy a rekvizitami poskytlo ideální zázemí k realizaci jedné z nejznámějších oper hudební historie – Gluckově opeře Orfeo ed Euridice (1762).

Proslulá filmová adaptace Mozartovy Kouzelné flétny Ingmara Bergmana byla hlavním impulsem pro režiséra Ondřeje Havelku, který k překrásné hudbě a výběru vynikajících zpěváků dodal ještě něco navíc. Svým neobyčejným přístupem ke zvolenému filmovému zpracování nás doslova přenáší za scénu a do tajemných tmavých chodeb.

Kombinace dobových prvků - orchestr z 18. století, sedící podél jeviště na dlouhé lavici jako v pozdním baroku a v krásných kostýmech a moderní psychologická interpretace díla zaujme každého diváka. Nesmrtelný mýtus o nekonečné lásce, tak silné, že dokáže přivést milovanou zpět do pozemského života (s důmyslným zobrazením Euiridičiny smrti) je pak zakončen zcela nečekaným způsobem.

„Bejun Mehta je bezpochyby nejlepším kontratenorem dneška“, napsal Süddeutsche Zeitung. To v roli trpícího Orfea se zcela důvěryhodnou emocí prokázal. Euridice, kterou ztvárnila rakouská sopranistka Eva Liebau, hýřící radostí a žárlivostí Orfeova muka ještě prohloubila. Do jinak ponurého příběhu se podařilo mladé Regule Mühlemann v roli Amora vnést trochu něžné komičnosti.

Koprodukce Clasart Classic, Unitel, ORF
ve spolupráci Česká televize, SVT, YLE, RSI, Arthaus Music
výkonný producent BVA International

Fotografie z natáčení

ORFEO ED EURIDICE ORFEO ED EURIDICE ORFEO ED EURIDICE ORFEO ED EURIDICE ORFEO ED EURIDICE ORFEO ED EURIDICE ORFEO ED EURIDICE ORFEO ED EURIDICE ORFEO ED EURIDICE ORFEO ED EURIDICE ORFEO ED EURIDICE ORFEO ED EURIDICE ORFEO ED EURIDICE ORFEO ED EURIDICE ORFEO ED EURIDICE

Premiéra filmu proběhla v neděli 9. února 2014 v Berlínské filharmonii za účasti všech hlavních představitelů.
Fotografie z premiéry: http://www.flickr.com/photos/imzmedia/12455253313/in/photostream/

Na DVD a BluRay se můžete těšit 19. května 2014

DVD Cover

Články, které vyšly:

Zajímavé odkazy: